Szkolenia dla kadry zarządzającej – popularne tematy
Wbrew dzisiejszym trendom w świecie internetowym, zaczniemy od najważniejszego. Nie chcę budować na siłę sztuczego suspensu, dlatego już na starcie powiem Ci o najważniejszych tematach szkoleń dla kadry zarządzającej. Na mojej liście jest 5 kluczowych tematów.
Szkolenie z komunikacji
Głęboko wierzę i wiem, że komunikacja jest centralnym punktem rozwoju i utrzymania firmy. Z nią można góry przenosić. A bez niej? No, cóż… Nie jest tak kolorowo. Pojawiają się zgrzyty, zarówno w hierarchiach pionowych, jak i tych bardziej poziomych.
Bo jeśli zarządzający firmą nie potrafią ze sobą rozmawiać, to trudno oczekiwać, że szeregowi pracownicy będą to robić, nie mając wzoru z góry. Dobre szkolenie z komunikacji powinno zakładać nie tylko to, jak się komunikować, ale skąd to się w ogóle bierze. W jego wyniku, zarządzający powinni opracować kodeks komunikacyjny obowiązujący w organizacji.
Raport Catalyst pokazuje, że empatia w kierownictwie ma bezpośredni wpływ na wynik finansowy organizacji.
Empatyczni liderzy zwiększają kreatywność pracowników o 61% i zaangażowanie o 76%. Pracownicy z empatycznymi menedżerami czują się bardziej szanowani i lepiej wspierani w równoważeniu pracy i życia. Poza tym empatia zmniejsza wypalenie zawodowe i pomaga zatrzymać najlepsze talenty.
Jeśli interesuje Cię ten temat, to opracowałem unikalne warsztaty, które wprowadzają świadomą komunikację w firmie i zwiększają efektywność zespołu.
Szkolenie z autoprezentacji
Pomyśl, że idziesz do lekarza w obcym mieście i od progu ewidentnie zauważasz, że coś jest nie tak. Drzwi są nadgryzione u dołu, co najmniej jakby w gabinecie harcowały myszy. Na ścianach odchodzi tynk. A jarzeniówka mruga tak, że nasila ryzyko wystąpienia ataku epilepsji.
Ale, cóż… Nie przychodzisz przecież do gabinetu, tylko do lekarza. Dziarskim krokiem przekraczasz próg gabinetu i widzisz lekarza z długą, zaniedbaną brodą. Kitel ma usmarowany niebieską farbą. Nie wita Cię od progu, wyraźnie czekając na Twoje: „Dzień dobry”. Kiedy już je rzucisz z kulturalnym uśmiechem, to otrzymujesz bardzo cichą, niechlujną odpowiedź.
Czy po raz drugi wybierzesz się do tego samego gabinetu? Zakładam, że nawet z 40-stopniową gorączką, udasz się gdzieś indziej, tak dla spokoju ducha.
To samo dotyczy firmy, kadry zarządzającej i spotkań z przyszłymi lub obecnymi partnerami lub kontrahentami. Dlatego tak istotne jest to, w jaki sposób dyrektorzy i kierownicy się autoprezentują.
Szkolenie dla liderów z motywacji
Mając pod sobą ludzi, potrzebujesz narzędzi, które skutecznie będą ich motywować do działania. Zwłaszcza, że firmy nie mają często przestrzeni na atrakcyjny system premiowy. Metoda kija i marchewki też już odchodzi do lamusa.
Jak więc motywować? Szkolenia dla kadry kierowniczej powinny odpowiadać na tę potrzebę. Z mojej strony mogę polecić jeden z artykułów, który napisałem jakiś czas temu.
Zobacz to: Efektywne motywowanie pracowników – 5 praktyk, które warto poznać
Szkolenie z budowania zespołu
Silny zespół, to silna firma. Bo ludzie tworzą organizację, a nie organizacja ludzi. Skuteczny zespół jest zjednoczony wokół wspólnego celu. Nie muszą się motywować na siłę. Mają wizję. Za stworzenie tej wizji jest odpowiedzialny przełożony – kierownik, lider, manager.
To nie jest proste, bo tej kompetencji nie uczymy się w szkole. Niektórzy się z nią rodzą, jak np. Steve Jobs, który potrafił zbudować potęgę z niczego. Ale na całe szczęście, można się też tego nauczyć, korzystając ze zdobyczy psychologii oraz praktyków biznesu.
Temat ten nie tylko jest domeną właścicieli firm czy kierowników, ale równie dobrze możemy to podciągnąć pod kursy dla przedsiębiorców. Bo komu innemu, jak nie im, powinno zależeć na zbudowaniu zjednoczonego zespołu, który czerpie garściami z motywacji wewnętrznej (misja, wizja, wartości), zamiast zewnętrznej (urlopy, benefity, premie).
Przy tej okazji nie można zapomnieć o umiejętności rozwiązywania konfliktów. Konflikt były, są i będą. Tarcia między osobami są naturalną wypadkową współpracy, zwłaszcza kiedy mówimy o zaangażowaniu wszystkich stron. Mają wspólny cel, ale widzą inną drogę do niego. Pojawia się tarcie. Manager i lider powinien znaleźć złoty środek tak, aby każda ze stron czuła się wysłuchana.
Szkolenie z udzielania feedbacku
Feedback jest niewidzialnym sprzymierzeńcem biznesu. Pracownicy otrzymujący regularnie feedback są bardziej lojalni, czują się docenieni i odnotowują większą sprawczość w zakresie swoich działań.
Zauważam jednak, że wiele osób zarządzających zespołami NIE potrafi feedbackować. Mogą znać zasady feedbacku. Mogą wiedzieć, że jest to ważne. Ale mimo to, od teorii do praktyki, jest bardzo długa droga. I w tym miejscu pojawia się szkolenie z udzielania feedbacku.
Więcej ciekawych wniosków na ten temat znajdziesz tutaj: Jak przygotowywać konstruktywny feedback – 2 modele, które mogą ułatwić komunikację
Jak powinny wyglądać szkolenia dla dyrektorów, szkolenia dla właścicieli firm?
Nie ma jednej reguły, która by obowiązywała, niezależnie od kontekstu. Ale pewne jest to, że ludzie na tym szczeblu nie mają zbyt dużo czasu. To też szkolenie powinno być konkretne, proceduralne i praktyczne.
Z mojego doświadczenia wynika, że zebranie dyrektorów i managerów wysokiego szczebla w jednym miejscu i czasu jest praktycznie niemożliwe. W takich przypadkach polecam intensywne wsparcie 1:1 i pracę na przykładach. Wówczas łatwiej „wbić się” w kalendarz osoby z C-level managementu.
W niektórych firmach, dobrze zorganizowanych, skuteczna jest forma warsztatowa, ponieważ to prawdopodobnie najbardziej angażująca i praktyczna forma, jaką można sobie wymarzyć.
Praca na konkretnych case’ach. Rozmowa. Swobodna wymiana myśli. Takie warunki sprzyjają rozwojowi i nabywaniu kompetencji. Nie ma tu jednej, wymądrzającej się na środku sali głowy, tylko wszyscy pracujemy w takim samym stopniu.
Podobną formą są grupy mastermind, dzięki którym można uwolnić pełen potencjał. Uwielbiam tę formę z tego względu, że rozwiązanie danych problemów wychodzi z czasem i kształtuje się mimowolnie. Nie trzeba tu przykładać kalki z podręczników, tylko to ludzie zarządzający zespołami, sami kreują rozwiązania, które się sprawdzają w danym kontekście.
Jakie szkolenie wybrać dla kadry zarządzającej?
Przede wszystkim należy zacząć od analizy potrzeb i opracować plan szkoleniowy. Bo brak planu, to plan porażki. Na jego podstawie dobieramy temat szkolenia, a następnie formę.
Dużo zależy od nastawienia osób biorących udział w szkoleniu. Nie ma co ukrywać, że blokady mentalne stanowią poważny spowalniacz jakichkolwiek zmian i sabotują rozwój. Jak pracować zatem nad nadstawieniem? Tu w grę wchodzi zbudowanie odpowiedniej kultury organizacyjnej. Ale to temat na oddzielny artykuł.
Szkolenia dla liderów – podsumowanie
Osoby zarządzające stają w obliczu wielu wyzwań, na temat których członkowie zespołu nawet nie mają świadomości. Wyższa pozycja w firmie wcale nie zwalnia z obowiązku ciągłego rozwoju, a wręcz przeciwnie.
Im bardziej prestiżowe stanowisko, tym większa odpowiedzialność. A im większa odpowiedzialność, tym więcej decyzji na głowie. Aby mieć zasoby do ich podejmowania należy szkolić się z komunikacji, motywowania, feedbacku i dziedzin pokrewnych.
Jeśli szukasz wsparcia w tym zakresie, to poznaj listę moich usług – zerknij, w jakim obszarze mogę Cię wesprzeć.