Komunikacja w naturze – czego możemy się nauczyć od roślin

Odkrycie, które zmienia nasze postrzeganie komunikacji

Obrazek przedstawiający roślinę oraz tytuł artykulu na blogu o komunikacji, który tworzy Michał Sosin

Opis:

  1. Dowiesz się o fascynującym odkryciu, które pokazuje, że rośliny komunikują się za pomocą ultradźwięków.
  2. Zrozumiesz, jak te odkrycia mogą wpłynąć na nasze postrzeganie komunikacji w miejscu pracy.
  3. Odkryjesz, jak Porozumienie Bez Przemocy (NVC) mogą pomóc nam lepiej słuchać i reagować na subtelne sygnały w naszym otoczeniu.

Rośliny Komunikują się za Pomocą Ultradźwięków

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak rośliny komunikują swoje potrzeby? W artykule opublikowanym na stronie National Geographic, naukowcy z Uniwersytetu Tel Awiwu odkryli, że rośliny emitują ultradźwięki, kiedy są zestresowane lub uszkodzone. Te ultradźwięki są poza naszym zakresem słyszalności, ale niektóre zwierzęta, takie jak nietoperze, chomiki czy psy, są w stanie je usłyszeć.

Co to Oznacza dla Nas, Ludzi?

To odkrycie jest fascynujące, ale co to oznacza dla nas, ludzi i jak to przełożyć na życie? Przede wszystkim, pokazuje, jak niewiele wiemy o podstawowych mechanizmach komunikacji w naturze. Mimo ogromnego postępu technologicznego, nadal mamy wiele do nauczenia się o tym, jak różne formy życia na naszej planecie komunikują swoje potrzeby i uczucia.

Subtelne Sygnały w Miejscu Pracy

Podobnie jak rośliny, które komunikują swoje potrzeby za pomocą ultradźwięków, w naszych miejscach pracy często występują subtelne sygnały, które mogą być trudne do wykrycia bez odpowiednich sposobów czy narzędzi. Czy kiedykolwiek czułeś / czułaś, że coś jest nie tak w twoim zespole, ale nie byłeś / byłaś w stanie tego zidentyfikować? Czy kiedykolwiek zauważyłeś / zauważyłaś, że ktoś z Twojego zespołu jest sfrustrowany, ale nie potrafiłeś / potrafiłaś zrozumieć, dlaczego?

Porozumienie Bez Przemocy (NVC) jako Narzędzie do Słuchania

Tutaj pojawia się Porozumienie Bez Przemocy (NVC). NVC to sposób komunikacji opracowany przez psychologa Marshalla Rosenberga, który pomaga ludziom lepiej słuchać siebie nawzajem i wyrażać swoje potrzeby w sposób, który zwiększa współpracę i zrozumienie. Podobnie jak naukowcy, którzy używają specjalnych urządzeń do słuchania ultradźwięków emitowanych przez rośliny, możemy używać NVC jako narzędzia do słuchania i reagowania na subtelne sygnały w naszym otoczeniu.

NVC przykład z praktyki

Na przykład, jeśli zauważysz, że jeden z twoich współpracowników wydaje się być niezadowolony, zamiast ignorować ten sygnał lub przypisywać mu negatywne intencje, możesz użyć NVC, aby zrozumieć, co naprawdę się dzieje.

Możesz zapytać:

  • “Hej Andrzej, zauważyłem, że wydajesz się być ostatnio trochę bardziej spięty, kiedy przychodzisz do biura. Czy wszystko u Ciebie OK? Czy jest coś, co cię niepokoi?”

W ten sposób dajesz Andrzejowi znać, że po pierwsze zauważasz, że coś się dzieje.

Po drugie dajesz znać, że ma on dla Ciebie znaczenie jako człowiek.

Po trzecie – dajesz przestrzeń do wyrażenia swoich uczuć i potrzeb bez oceniania, osądzania i szukania winnych.

Jak myślisz, jak poczuje się w tej sytuacji Andrzej? Czy jest szansa, że poczuje się bezpieczniej i powie o co chodzi zamiast dusić w sobie napięcie?

Podsumowanie

Odkrycie, że rośliny komunikują swoje potrzeby za pomocą ultradźwięków, jest fascynujące i pokazuje, jak wiele jeszcze mamy do nauczenia się o komunikacji w naturze. Podobnie jak rośliny, ludzie w miejscach pracy często wysyłają subtelne sygnały, które mogą być trudne do wykrycia bez odpowiednich sposobów czy narzędzi. Porozumienie Bez Przemocy (NVC) może być jednym z tych sposobów, pomagając nam lepiej słuchać, rozumieć i reagować na te sygnały.

Mam też pytanie do Ciebie? Czy kiedykolwiek zauważyłeś / zauważyłaś subtelne sygnały w swoim miejscu pracy, które były trudne do zrozumienia? Jakie narzędzia lub strategie pomogły ci lepiej słuchać i reagować na te sygnały?

👉 Jeśli jesteś zainteresowany / zainteresowana nauką empatii, NVC czy Resonant Language lub chciałbyś / chciałabyś porozmawiać o tym, jak możemy współpracować aby w zgodzie z rytmem bicia serca Twojej organizacji wprowadzać zmiany w kulturze organizacyjnej to serdecznie zapraszam Cię do kontaktu


Źródła: [1] “Zaskakujące odkrycie: zestresowane rośliny ‘krzyczą’, a niektóre zwierzęta są w stanie je usłyszeć”- https://www.national-geographic.pl/artykul/zaskakujace-odkrycie-zestresowane-rosliny-krzycza-a-niektore-zwierzeta-sa-w-stanie-je-uslyszec-230331120336

Dzięki uprzejmości Renaty Constable uzupełniam post o ciekawy link, o komunikacji w świecie drzew: https://www.youtube.com/watch?v=Un2yBgIAxYs

Udostępnij artykuł:

Newsletter

Dowiedz się, jak wykorzystać komunikację empatyczną w swoim biznesie..

#komunikacja #empatia #NVC #biznes #peoplefirstculture #optymalizacja #nvc #neuroscience #wydarzenia #warsztaty #szkolenia

Polecane artykuły

Trójkąt dramatyczny karpmana

Trójkąt Dramatycznego Biznesu – jak unikać pułapek w świecie korporacji?

W świecie biznesu, pełnym wyzwań i nieustającej rywalizacji, istnieje pewien psychologiczny model, który niepostrzeżenie wpływa na dynamikę zespołową i relacje międzyludzkie. Mowa o trójkącie dramatycznym, konstrukcie opisanym przez Stephena Karpmana, który składa się z trzech ról: prześladowcy, ofiary i ratownika. Jak ten model wpisuje się w codzienność korporacyjną i jak możemy unikać pułapek z nim związanych?

Czytaj więcej
toksyczni pracownicy

Toksyczni ludzie w pracy – jak sobie z nimi radzić? 9 typów toksycznych pracowników

Nieważne, czy jesteś szeregowym pracownikiem, managerem, czy dyrektorem – jest spora szansa, że co najmniej raz w życiu trafisz na toksycznego pracownika w miejscu pracy. Będąc mu równy rangą, zauważysz, że przez jego działania obniża się Twój dobrostan psychiczny, spada efektywność, a nawet narasta wewnętrzny gniew. Będąc wyżej w hierarchii korporacyjnej, odkryjesz, że taka osoba sabotuje wyniki całego zespołu, co przełoży się na Twoją pensję lub reputację. W każdym scenariuszu mamy minusowy rezultat. Zatem jak radzić sobie z toksycznymi ludźmi w pracy?

Czytaj więcej

Wpisz poniżej swoje dane,

Aby dowiedzieć się o terminie spotkań:

Twoje zamówienie
Nie masz żadnych zamówień.

Zapraszam do zakupów :)