Życie to skrzynia pełna skarbów a wdzięczność jest kluczem

W sercu każdej chwili kryje się tajemnica. Wdzięczność to klucz, który odkrywa jej głęboki sens.

Dłoń, na którą spadają krople deszczu oraz napis wdzięczność

Wdzięczność czy życie we wdzięczności?

Kiedy słyszymy słowo “wdzięczność”, nasz umysł często maluje obraz dziennika wdzięczności, w którym jako nawyk, zapisujemy trzy rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni każdego dnia i w ten sposób praktykujemy wdzięczność.

Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad różnicą między byciem wdzięcznym a życiem we wdzięczności?

W języku angielskim różnica jest bardziej wyraźna: “gratitude” w porównaniu z “grateful living”. W języku polskim różnica jest subtelniejsza, ale równie ważna.

Bycie wdzięcznym to chwila, jakiś bliski moment, w którym dostrzegamy coś pozytywnego. Życie we wdzięczności to postawa, sposób patrzenia na świat, w którym pozwalamy sobie zobaczyć, że każda chwila staje się okazją do dostrzeżenia piękna, wartości i sensu.

Skarby codzienności

Wyobraź sobie, że każdego dnia przechodzisz obok skrzyni pełnej skarbów, ale nigdy jej nie otwierasz. Te skarby to chwile, które przeżywasz każdego dnia.

Wdzięczność to klucz do tej skrzyni. Kiedy zaczynasz ćwiczyć wdzięczność, otwierasz skrzynię i dostrzegasz skarby, które były tuż obok Ciebie przez cały czas.

Wdzięczność jako narzędzie transformacji

Wdzięczność nie jest jedynie chwilowym uczuciem, które pojawia się, gdy ktoś nam coś podaruje czy okazuje miłość.

To znacznie głębsza postawa, która może stać się potężnym narzędziem transformacji w naszym życiu.

Kiedy uczymy się dostrzegać dobro w codziennych sytuacjach, nawet tych trudnych, zaczynamy patrzeć na świat przez pryzmat pozytywności i możliwości.

Wdzięczność pozwala nam przekształcić wyzwania w lekcje, a przeciwności w okazje do rozwoju.

Dzięki niej uczymy się doceniać drobne chwile, które wcześniej mogłyby umknąć naszej uwadze.

W efekcie, nasze życie staje się bardziej wypełnione, bogate i pełne znaczenia.

W biznesie, wdzięczność może być kluczem do budowania silnych relacji, zrozumienia potrzeb klienta i tworzenia atmosfery zaufania w zespole.

To nie tylko uczucie, ale strategia, która prowadzi do głębszego zrozumienia siebie, innych i otaczającego nas świata.

Wdzięczność w biznesie: Docenianie jako klucz do zmotywowanych zespołów

A skoro jesteśmy już w świecie biznesu, gdzie liczy się efektywność, skuteczność i wyniki, to możemy pomyśleć, że wdzięczność może wydawać się nieistotna!

Ale to właśnie wdzięczność, połączona z docenianiem, może być kluczem do budowania zespołów zmotywowanych wewnętrznie.

Kiedy liderzy i menedżerowie uczą się doceniać swoje zespoły, tworzą kulturę, w której każdy czuje się ważny i doceniany. To z kolei prowadzi do większego zaangażowania, lepszej współpracy i wyższej produktywności.

I wiesz co, to jest praktycznie darmowe narzędzie, które ma ogromny wpływ na morale Twojego zespołu.

Zapraszam Cię do wypróbowania mocy wdzięczności i doceniania przy najbliższej okazji, ale pamiętaj – “dobra robota” to nie jest docenienie, to tylko poklepanie po ramieniu i stwierdzenie, że coś tam widzisz, ale nie jest to na tyle dla Ciebie ważne, żeby zagłębić się w szczegóły.

Nie wierzysz? Zastanów się, co Ci daje samo stwierdzenie przez szefa / szefową : “dobra robota Michał”?

Czy wiesz tak naprawdę, co zrobiłeś / zrobiłaś, co sprawia, że ktoś, kto zarządza zespołem ceni Twoją pracę?

Podsumowanie

Wdzięczność to nie tylko dziennik czy lista rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni. To postawa, sposób patrzenia na świat, który może przekształcić nasze życie.

Kiedy zaczynamy żyć w wdzięczności, zaczynamy dostrzegać skarby w codziennych chwilach. Zaczynamy rozumieć, że każda chwila ma swoją wartość i sens.

Zastanów się teraz:

  • Jak wdzięczność może przekształcić Twoje życie?
  • Jakie skarby czekają na Ciebie tuż obok, czekając, aż je dostrzeżesz?

Jeśli chcesz zgłębić temat wdzięczności i dowiedzieć się, jak może ona wpłynąć na Twoje życie i biznes, zapraszam do kontaktu. Razem odkryjemy moc wdzięczności w Twoim życiu.

Subskrybuj mój newsletter, aby nieregularnie 😊 otrzymywać inspirujące treści na temat wdzięczności, przywództwa i rozwoju osobistego.

Ciekawe źródła:
https://grateful.org/resource/gratitude-grateful-living-difference/

Udostępnij artykuł:

Newsletter

Dowiedz się, jak wykorzystać komunikację empatyczną w swoim biznesie..

#komunikacja #empatia #NVC #biznes #peoplefirstculture #optymalizacja #nvc #neuroscience #wydarzenia #warsztaty #szkolenia

Polecane artykuły

konflikt

Jak rozwiązywać konflikty? Sprawdzone sposoby rozwiązywania konfliktów

Konflikty są integralną częścią życia. Bo ile ludzi, tyle potrzeb, oczekiwań i pragnień. Mimo pozornie negatywnego zabarwienia słowa „konflikt”, w rzeczywistości – jeśli jest skutecznie zarządzany – może być niezwykle rozwijający oraz poszerzający perspektywę. Ale czym tak właściwie jest konflikt? Co zrobić, aby wyjść z konfliktu? Czy każdy spór ma rozwiązanie? Jak skutecznie rozwiązywać konflikty w zespole?

Czytaj więcej
motywacja, zaangażowanie

Efektywne motywowanie pracowników – 5 praktyk, które warto poznać

Średni poziom zaangażowania w pracę w Europie wynosi zaledwie ok. 52%. A nie od dziś wiadomo, że mniejsza motywacja do pracy idzie w parze z mniejszą wydajnością i efektywnością. To z kolei przekłada się bezpośrednio na wyniki organizacji czyli sukces firmy. Wobec tego, jak menadżer (lider) może motywować pracowników? I czy w ogóle jest to możliwe?

Czytaj więcej