Neuroróżnorodność – pracownik z ADHD a produktywność i przewaga konkurencyjna

W świecie, który kręci się wokół innowacji i adaptacji, ADHD może być nieoczekiwanym kluczem do sukcesu. Najnowsze badania rzucają nowe światło na ADHD, przedstawiając je nie jako wyzwanie, ale jako potencjalną ewolucyjną przewagę. To perspektywa, która zmienia grę – zwłaszcza w biznesie, gdzie zwinność umysłu i kreatywność są na wagę złota.

Osoby z ADHD mają w sobie coś wyjątkowego – ich umysły są jak skrzydlate buty Hermesa, pozwalające przeskakiwać z jednego kontekstu na drugi z niesamowitą szybkością. Ich naturalna tendencja do poszukiwania nowości może być źródłem innowacyjnych pomysłów, które umykają innym. W świecie, który nieustannie się zmienia, te „błyskawicznie działające umysły” mogą być właśnie tym, czego potrzebujemy.

Może warto popatrzeć na tę cechę z zupełnie innej perspektywy niż dotychczas? Najnowsze badania sugerują, że ADHD w rzeczywistości może być czymś korzystnym, a nie tylko problemem do rozwiązania.
Badacze odkryli, że osoby z ADHD posiadają unikalne talenty i predyspozycje, które mogą przynieść sukces w różnych dziedzinach. Ich umiejętność myślenia na kilku płaszczyznach jednocześnie, kreatywność, energia i entuzjazm mogą być kluczowe w dzisiejszym dynamicznym świecie, przeładowanym informacjami.

Wielu ludzi uważa ADHD za wadę. Dlaczego? No bo tak się już przyjęło. Z doświadczenia wiem, że czasem warto zmienić myślenie (perspektywę) i zacząć wykorzystywać potencjał, jaki ta neuroatypowość może dać. Zamiast skupiać się na tym, co tracisz, skoncentruj się na tym, co możesz zyskać dzięki ADHD. Jeśli temat dotyczy Ciebie, to ADHD może być jak nowa supermoc, która pomoże Ci osiągnąć niesamowite rzeczy i uratować tyłek w trudnych sytuacjach. Spójrz na to, jak na zasób i wykorzystaj jako swoją przewagę.

ADHD a praca: Ewolucyjna przewaga? 

Badania sugerują, że cechy charakterystyczne dla ADHD, takie jak m.in. rozproszenie uwagi czy impulsywność, mogły stanowić ewolucyjną przewagę dla naszych przodków, ułatwiając im poszukiwanie pożywienia. Dr David Barack z Uniwersytetu Pensylwanii wskazuje, że te cechy mogły pomagać w efektywniejszym eksplorowaniu nowych terenów. Wyniki badań opublikowane w „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences” pokazują, że osoby z wyższymi wynikami w skali ADHD szybciej zmieniały miejsca poszukiwań, co przekładało się na lepsze wyniki w grze symulującej.

Czy te badania pomogą nam znaleźć odpowiedź na to, czy zatrudniać osoby neuroróżnorodne? Oto kilka wniosków płynących z powyższego badania.

  • Ewolucyjna przewaga: Rozproszenie uwagi i impulsywność, często postrzegane negatywnie w dzisiejszym społeczeństwie, mogły sprzyjać przetrwaniu i eksploracji nowych obszarów w poszukiwaniu pożywienia przez naszych przodków.

  • Badanie: Uczestnicy z wyższymi wynikami w skali ADHD szybciej opuszczali wyczerpane źródła pożywienia w poszukiwaniu nowych, co w symulowanej grze przekładało się na zdobycie większej liczby punktów. Czy widzisz już ten samo potencjał co ja?

  • Wnioski: Badania te rzucają nowe światło na ADHD, sugerując, że cechy te mogą mieć głębokie korzenie ewolucyjne i były adaptacyjne w pewnych kontekstach.

Patrząc tylko na te trzy punkty, moim zdaniem pytaniem nie jest „Czy zatrudniać”, ale „Co zrobić, żeby stworzyć środowisko, w którym neuroróżnorodność pomoże zyskać przewagę konkurencyjną?”. 

Tworzenie przestrzeni dla pracowników z ADHD – neuroróżnorodność w miejscu pracy

W 2017 r. firma Microsoft była współzałożycielem okrągłego stołu pracodawców Neurodiversity@Work.  To zbiór globalnych firm podejmujących wysiłki na rzecz zwiększenia poziomu neurodywersyfikacji wśród swoich pracowników.

Google przewiduje, że do 2050 r. projektowanie neurointegracyjne zwiększy 5-krotnie liczbę użytkowników. Przy tak dużych korzyściach biznesowych płynących z projektowania neurodywergentnego, Google zachęca więcej inżynierów i projektantów oprogramowania z neuroatypowością do dołączenia do zespołu.

Google nie jest jedyne. Tych firm jest coraz więcej: EY, Deloitte, Willis Towers Watson. Mam nadzieję, że nie muszę Cię dalej przekonywać, że warto się nad tym chociaż zastanowić, pod warunkiem, że organizacja jest do tego odpowiednio przygotowana. Firmy, które już teraz otwierają się na neuroróżnorodność, zyskują nie tylko na innowacyjności, ale i na wydajności. 

Jaka praca będzie odpowiednia dla osoby z ADHD? 

Osoby z tym zespołem często mają dar dostrzegania detali, które innym umykają, oraz zdolność do głębokiego skupienia się na pasjonujących ich zadaniach. To cechy, które w projektach wymagających kreatywnego myślenia i zaangażowania, są na wagę złota. Zatem ADHD i praca biurowa wcale się nie wykluczają.  

Aby wydobyć pełnię potencjału osób neuroatypowych, w tym z ADHD, kluczowe jest stworzenie środowiska pracy, które celebruje neuroróżnorodność. Oznacza to dostosowanie procesów rekrutacji, zapewnienie odpowiednich narzędzi wspierających koncentrację i organizację, a także promowanie świadomości na temat ADHD i neuroróżnorodności. Osoby z ADHD w pracy to inwestycja w przyszłość, która opłaca się podwójnie – poprzez innowacyjność i zwiększoną wydajność.

Z własnego doświadczenia wiem, że na warsztatach, osoby neuroatypowe potrzebują innego prowadzenia. Dla przykładu – siedzenie w miejscu to dla nich udręka. Dla skupienia uwagi przydają się wtedy piłki albo inne formy aktywności fizycznej, aby proces przyjmowania i integrowania wiedzy przebiegał efektywnie. Tutaj możesz znaleźć więcej informacji o tym, jak zadbać o przestrzeń w swoim biurze, aby osoby, których układ nerwowy funkcjonuje w innym trybie, mogły się czuć bezpiecznie i uwzględnione: https://neuroinclusive.design/ 

Komunikacja w neuroróżnorodnych zespołach

Kluczem do sukcesu w pracy (i nie tylko) jest zrozumienie i dostosowanie, które mogą doprowadzić do oczekiwanych efektów. Żeby o to zadbać, niezbędna jest otwarta komunikacja o indywidualnych potrzebach, elastyczność w metodach pracy oraz szkolenia z zakresu neuroróżnorodności. To fundamenty, na których można zbudować silny i wspierający się zespół. Empatia jest dla mnie kluczem. Jeśli zabraknie nam umiejętności wchodzenia w buty drugiej osoby i skontaktowaniu się z czymś wrażliwym po naszej stronie, to nie ma mowy o efektywnym przesyłaniu informacji i tworzenia nastawionej na efektywność kultury organizacyjnej.

Podsumowanie

Neuroróżnorodność ma swoje różne oblicza. Osoby ze spektrum autyzmu, dysleksją, ADHD… Gdy zastanowimy się nad tym dokładnie, to nie są to jedynie wyzwania, ale przede wszystkim szanse. Docenienie i integracja tych unikalnych umiejętności w świecie biznesu może przynieść nieoczekiwane korzyści. Tworząc bardziej inkluzywne, innowacyjne i dynamiczne środowisko pracy – pomagamy. Biznesowi oraz bezpośrednio zainteresowanym osobom w utrzymaniu się na rynku pracy. Jeśli chcesz zgłębić, jak wykorzystać te supermoce w Twojej organizacji, zapraszam do współpracy. Razem odkryjemy, jak neuroróżnorodność może stać się Twoją przewagą konkurencyjną.

 

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? 

Zobacz webinar, który zorganizował Uniwersytet SWPS, który adresuje temat ADHD u kobiet i dziewczynek. Możliwe, że znajdziesz tam coś dla siebie. 

Udostępnij artykuł:

Newsletter

Dowiedz się, jak wykorzystać komunikację empatyczną w swoim biznesie..

#komunikacja #empatia #NVC #biznes #peoplefirstculture #optymalizacja #nvc #neuroscience #wydarzenia #warsztaty #szkolenia

Polecane artykuły

Trójkąt dramatyczny karpmana

Trójkąt Dramatycznego Biznesu – jak unikać pułapek w świecie korporacji?

W świecie biznesu, pełnym wyzwań i nieustającej rywalizacji, istnieje pewien psychologiczny model, który niepostrzeżenie wpływa na dynamikę zespołową i relacje międzyludzkie. Mowa o trójkącie dramatycznym, konstrukcie opisanym przez Stephena Karpmana, który składa się z trzech ról: prześladowcy, ofiary i ratownika. Jak ten model wpisuje się w codzienność korporacyjną i jak możemy unikać pułapek z nim związanych?

Czytaj więcej
toksyczni pracownicy

Toksyczni ludzie w pracy – jak sobie z nimi radzić? 9 typów toksycznych pracowników

Nieważne, czy jesteś szeregowym pracownikiem, managerem, czy dyrektorem – jest spora szansa, że co najmniej raz w życiu trafisz na toksycznego pracownika w miejscu pracy. Będąc mu równy rangą, zauważysz, że przez jego działania obniża się Twój dobrostan psychiczny, spada efektywność, a nawet narasta wewnętrzny gniew. Będąc wyżej w hierarchii korporacyjnej, odkryjesz, że taka osoba sabotuje wyniki całego zespołu, co przełoży się na Twoją pensję lub reputację. W każdym scenariuszu mamy minusowy rezultat. Zatem jak radzić sobie z toksycznymi ludźmi w pracy?

Czytaj więcej

Wpisz poniżej swoje dane,

Aby dowiedzieć się o terminie spotkań:

Twoje zamówienie
Nie masz żadnych zamówień.

Zapraszam do zakupów :)