Współzależność emocji, komunikacji empatycznej i mikrobiomu jelitowego: zastosowanie praktyczne w biznesie

Zdjęcie jelita mózg z artykułu źródłowego
Nowe badanie przeprowadzone na ponad 200 kobietach przez naukowców z Brigham and Women’s Hospital oraz Harvard T.H. Chan School of Public Health wykazuje związki między określonymi bakteriami jelitowymi a pozytywnymi emocjami, takimi jak szczęście i nadzieja. Odkrycia te rzucają nowe światło na związek między komunikacją empatyczną, emocjami i naszym mikrobiomem jelitowym, co ma znaczenie również dla biznesu.

Współzależność emocji i mikrobiomu jelitowego

Badanie to sugeruje, że mikrobiom jelitowy odgrywa kluczową rolę w osi jelito-mózg, łącząc zdrowie fizyczne i emocjonalne. Stwierdzono, że osoby posiadające więcej pozytywnych emocji mają niższe poziomy niektórych bakterii jelitowych, podczas gdy osoby z większą ilością negatywnych emocji mają wyższe poziomy tych bakterii. To odkrycie wskazuje na współzależność między naszymi emocjami a zdrowiem jelit.

Komunikacja empatyczna a emocje

Jak już wiesz z innych wpisów, np. tutaj – Komunikacja empatyczna opiera się na umiejętności rozumienia i wyrażania uczuć innych osób, a także na prawidłowym regulowaniu własnych emocji. Badanie to wskazuje, że emocje wpływają na mikrobiom jelitowy, a to może wpływać na nasze samopoczucie. Zrozumienie tego związku jest kluczowe dla lepszego zarządzania emocjami i komunikacji empatycznej w środowisku biznesowym.

Współzależność w biznesie

W świecie biznesu, gdzie komunikacja i współpraca są kluczowe, zrozumienie współzależności między emocjami a mikrobiomem jelitowym może przynieść korzyści. Firmy, które stosują praktyki promujące zdrowe emocje i komunikację empatyczną, mogą zauważyć korzyści dla zdrowia swoich pracowników. Nie muszę nawet pisać, że to może prowadzić do lepszego zaangażowania, wydajności i ogólnego samopoczucia. A jak wiadomo, szczęśliwy pracownik to zmotytowany pracownik. A zmotywowany pracownik to bardzo wydajny i efektywny pracownik.

Jak wspierać zdrową komunikację i emocje w miejscu pracy?

Szkolenia z komunikacji empatycznej

Pracodawcy mogą inwestować w szkolenia z komunikacji empatycznej opartych na podejściu Marshalla Rosenberga. Pośród niesamowitych nauczycieli, od których się uczę mogę wymienić między innymi Marie Miyashiro, Dana Millera czy Miki Kashtan, a w Polsce np. Joannę Berendt. Aby pomóc pracownikom lepiej zarządzać emocjami i komunikować się ze współczuciem – takie warsztaty i szkolenia są niezbędne aby wprowadzić zmianę systemową.

Wspieranie zdrowego stylu życia

Pracodawcy mogą promować zdrowy styl życia, oferując programy dotyczące zdrowego odżywiania, ćwiczeń fizycznych i zarządzania stresem, które mogą wpłynąć na zdrowie jelit i ogólną równowagę emocjonalną. Tutaj np, mogę śmiało polecić Avigon i program, który wspieram.

Tworzenie kultury organizacyjnej opartej na empatii

Firmy mogą dążyć do stworzenia kultury organizacyjnej, która promuje empatię, zrozumienie i wsparcie emocjonalne między pracownikami. Działania takie jak regularne spotkania dotyczące rozwoju emocjonalnego, dzielenie się sukcesami i wspólna celebracja osiągnięć mogą pomóc wzmocnić więzi między pracownikami.

Zapewnienie wsparcia psychologicznego

Pracodawcy mogą zaoferować dostęp do wsparcia psychologicznego, takiego jak usługi doradcze czy terapia, aby pomóc pracownikom radzić sobie z trudnymi emocjami i sytuacjami życiowymi, które mogą wpłynąć na ich zdrowie jelitowe i emocjonalne. W kontekście komunikacji empatycznej i współzależności emocji oraz mikrobiomu jelitowego, ważne jest również uwzględnienie zdrowia kobiet w miejscu pracy, a w szczególności zdrowia menstruacyjnego.

Promowanie zdrowia menstruacyjnego jako klucz do lepszej komunikacji i zrozumienia w miejscu pracy

W niektórych krajach jest to już standardem, w Polsce temat wchodzi do organizacji dzięki działaniom takich instytucji jak na przykład Go Healthy Girl i działaniom Karoliny Sztyler. Dzięki wspieraniu otwartej i empatycznej komunikacji na temat zdrowia menstruacyjnego mamy szansę przyczynić się do lepszego zrozumienia potrzeb kobiet w czasie cyklu menstruacyjnego oraz do zmniejszenia stygmatyzacji i dyskomfortu związanego z tym tematem. Pracodawcy powinni starać się dostosować środowisko pracy do potrzeb pracownic w tym okresie, np. poprzez zapewnienie elastycznych godzin pracy, odpowiednich warunków sanitarnych oraz wsparcia w razie potrzeby. Dodatkowo, edukacja na temat wpływu hormonów na emocje i samopoczucie kobiet może przyczynić się do lepszego zrozumienia procesów zachodzących w organizmie kobiet podczas cyklu menstruacyjnego. Wiedza na temat tych zmian może pomóc w lepszym rozumieniu emocji i uczuć oraz w komunikacji empatycznej z koleżankami i współpracownicami. W ten sposób, promowanie zdrowia menstruacyjnego jako ważnego elementu zdrowia kobiet oraz zrozumienia jego wpływu na emocje i mikrobiom jelitowy sprawia, że aktywnie działamy na rzecz tworzenia bardziej inkluzywnego, wspierającego i empatycznego środowiska pracy.

Podsumowanie

Odkrycia związane z wpływem mikrobiomu jelitowego na nasze emocje i samopoczucie dają nowe możliwości dla biznesu w zakresie promowania zdrowej komunikacji empatycznej i równowagi emocjonalnej w miejscu pracy. W miarę jak firmy coraz bardziej doceniają wpływ zdrowia emocjonalnego i jelitowego na wydajność i zaangażowanie pracowników, inwestowanie w te obszary może przyczynić się do osiągnięcia trwałego sukcesu. A czy nie tego właśnie szuka każdy właściciel i zarządzający/a organizacją i firmą? Polecam zapoznanie się z artykułem: https://news.harvard.edu/gazette/story/2023/04/expanding-our-understanding-of-the-gut-feeling/

Udostępnij artykuł:

Newsletter

Dowiedz się, jak wykorzystać komunikację empatyczną w swoim biznesie..

#komunikacja #empatia #NVC #biznes #peoplefirstculture #optymalizacja #nvc #neuroscience #wydarzenia #warsztaty #szkolenia

Polecane artykuły

konflikt

Jak rozwiązywać konflikty? Sprawdzone sposoby rozwiązywania konfliktów

Konflikty są integralną częścią życia. Bo ile ludzi, tyle potrzeb, oczekiwań i pragnień. Mimo pozornie negatywnego zabarwienia słowa „konflikt”, w rzeczywistości – jeśli jest skutecznie zarządzany – może być niezwykle rozwijający oraz poszerzający perspektywę. Ale czym tak właściwie jest konflikt? Co zrobić, aby wyjść z konfliktu? Czy każdy spór ma rozwiązanie? Jak skutecznie rozwiązywać konflikty w zespole?

Czytaj więcej
motywacja, zaangażowanie

Efektywne motywowanie pracowników – 5 praktyk, które warto poznać

Średni poziom zaangażowania w pracę w Europie wynosi zaledwie ok. 52%. A nie od dziś wiadomo, że mniejsza motywacja do pracy idzie w parze z mniejszą wydajnością i efektywnością. To z kolei przekłada się bezpośrednio na wyniki organizacji czyli sukces firmy. Wobec tego, jak menadżer (lider) może motywować pracowników? I czy w ogóle jest to możliwe?

Czytaj więcej